İSTANBUL BAĞCILAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

27 ARALIK MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA PROGRAMI

27 ARALIK MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA PROGRAMI

         İstiklal Marşımızın yazarı, bağımsızlığımızın sembolü, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy vefatının 82. yılında coşkuyla anıldı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesinin düzenlemiş olduğu Mehmet Akif Ersoy’u anma ilçe programı Saygı Duruşu ve büyük bir coşkuyla okunan İstiklâl Marşımızla başladı. 

         Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi 9-C sınıfı öğrencisi Muhammet İzzet ŞAHİN’in Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa YILMAZ yaptı. Konuşmasında toplumların hamurunu yoğurup şekillendiren kurucu ruh ve maneviyat mimarlarının olduğunu ifade ederek Mehmet Akif Ersoy’un varoluşumuzu anlamlı kılan temel değerlerimizi coşkun, samimi, ateşli duygularla yansıtmış öncü, sembol bir şahsiyet olduğunu dile getirdi. Konuşmasında “Akif, bizim şuurumuzu, idealimizi, özlemlerimizi eksiksiz yansıtır, ifade eder. Böyle bir değer her topluma nasip olmaz. Hayatı, kişiliği ve sanatı arasında kopukluk, çelişki görülmez. İnandığı gibi yaşamış ve yazmış, yazdığı gibi yaşamış ve inanmıştır. Onda bizim için çok güzel örnekler vardır. Böyle bir şahsiyetle ne kadar iftihar etsek azdır” dedi.

Mehmet Akif’in bir entelektüel olarak sadece kendi adına konuşmadığını, bütün bir milletin sesi; onun ideal insan ve aydın tipimizin en değerli örneklerinden biri olduğunu dile getirdi. Konuşmasında, “Akif’in mensubu olduğu milletin derin, aşkın hissiyatını yürekten hissettiği içindir ki, Çanakkale Destanı’nda olduğu gibi, istiklal harbinin manifestosu olan İstiklal Marşı’nı ancak o yazabilmiştir. Çünkü gerçek bir şair ve mücadele adamına yakışacak tarzda milletin kalp atışları adeta onun sesinde, söyleyişinde zaman zaman zapt edilmez çağlayanlar gibi haykırarak taşan dizelerle ifade edilmiştir. Bu anlamda İstiklal Marşı gerçek bir özgürlük bildirisi ve bu milletin toplum sözleşmesi, yani anayasası gibidir” dedi.

Akif’in İstiklal Marşı’nı Ankara’da Taceddin Dergâhı’nda yazdığını, ihtiyacı olduğu hâlde bile kendisine verilen para ödülünü almadığını, Millete ait olan İstiklal Marşı için para almanın yanlış olduğunu ifade etmiştir. Tek istediğinin, “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” olduğunu belirterek siyasi ve ideolojik nedenlerle kendisine karşı olanların bile, onun kişiliği hakkında olumsuz bir tek laf dahi etmediklerini dile getirdi.

İstiklal ve istikbalini, ertelenmez, devredilmez değere dönüştürmesi gereken Asım’ın Nesli’nin yani bizlerin, Akif’i iyi anlaması ve yeni Akifler yetiştirmek için daha çok çaba göstermemiz gerektiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.  

      Bağcılar Belediye Başkanımız Sayın Lokman Çağırıcı’nın selamlama konuşmasından sonra, İlçe Kaymakamımız selamlama konuşmasını yaptı.

     Mehmet Akif ERSOY’ un hayatını anlatan sunudan sonra Milli Şair’in “alın teri ile çalışmanın önemini” anlattığı Küfe şiiri canlandırıldı.

 ”İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” isimli oratoryoyu canlandıran öğrencilerden sonra Mehmet Akif Ersoy şiirlerini ve devamında Şair’in bestelenmiş şiirlerinin seslendirildiği okul korosu ile program nihayete erdi.    

       Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödüllerinden, vefa ödülü alanında ödüllendirilen  Vatan şairimiz, Büyük insan Mehmet Akif ERSOY´ u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.

    Programda emeği geçen Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi öğrencilerine, İdareci ve Öğretmenlerine katkılarından ayrıca tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.31-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-2018

 

Yavuz Selim Mahallesi 1000. Sokak No 14 Bağcılar Hükümet Konağı Bağcılar/İSTANBUL - (212) 474 30 37 (212) 474 30 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.