İSTANBUL BAĞCILAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELSİZ YARINLARA HEP BİRLİKTE

Engelliler Haftası etkinlikleri başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere öğretmen ve okul yöneticilerimizin de desteği ile bu yıl hep birlikte evlerden yapılıyor.
ENGELSİZ YARINLARA HEP BİRLİKTE

 339

 

Toplumsal hayatta sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle mümkündür. Zira her bireyin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır.

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması için hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Millî Eğitim Bakanlığımız ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bu konudaki görevlerini büyük bir sorumluluk bilinci içinde yerine getirmekte ve çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

Yürütülen çalışmalar toplumumuzun her bir bireyine ilgi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daha kaliteli eğitim fırsatları sunmayı hedefliyor. Engellilik bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam şartlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de herkese birtakım görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi engelli birey ve ailesi ile empati kurmaktır.

Özelim Eğitimdeyim Mobil Uygulaması

 

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerle uzaktan eğitime geçildiği süreçte Millî Eğitim Bakanlığımız özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları olduğu bilinciyle hareket etti. Onların ailelerine, öğretmenlere destek için çok özel içerikler barındıran "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasını geliştirdi. Uygulamayla, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden, işitme ve görme yetersizliği, hafif, orta veya ağır derecede zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu ile öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve aileleri, geliştirilen tüm özel eğitim içerik ve uygulamalarından ücretsiz yararlanabiliyor. Hizmete giren mobil uygulama bilişsel, okuma yazma, matematik, hayat bilgisi, günlük yaşam, iletişim becerileri, sosyal beceriler gibi alanlara yönelik eğitim videoları, tüm özel eğitim ders ve yardımcı kaynak kitapları, etkinlik sayfaları ve takvimi, aile bilgilendirme videoları, bu alanlara yönelik interaktif uygulamaları içeriyor.

Farkındalık Bilinci Oluşturma Çalışmaları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de Engelliler Haftası münasebetiyle  farkındalık bilinci oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Çünkü biz toplum olarak gerçekten birbirimize daha sıkı sarıldıkça ve birbirimizi daha iyi anladıkça aslında hiçbir engelimizin olmadığını çok daha iyi fark ediyoruz. Bu hafta dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde engelli bireylerimize yönelik olumlu tutum ve davranışlar sergilenmesinin önemine dikkat çekiliyor.

Farkındalık oluşturmanın önemine değinen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı  "Engelliler Haftası yetersizliklerin engele dönüşmediği, hayatın her alanında birlikte güçleneceğimiz, özel çocuklarımızla tüm öğrencilerimizin farkındalığına seslenmek için önemli bir imkân.  Bizler, çocuklarımızın engelleri olsun-olmasın hepsinin aynı duyarlılıkla yetişmelerini çok önemsiyoruz. Unutmayalım ki, her yıldız kendi içinde bir ışık saklar, farklılıklarımızla özel benzerliklerimizle güzeliz. Bu hafta vesilesiyle sevgileri yarınlara bırakmadan özel çocuklarımıza karşı daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmanın yollarını beraber arayıp bulmalıyız. Bu kapsamda Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğümüz haftayla ilgili etkinliklerin uzaktan eğitim sürecine uygun bir şekilde yapılandırdı. Bizler de bu doğrultuda birbirini tamamlayan çalışmalar yapıyoruz.  Özel eğitim için emek harcayan ve duyarlılık oluşturan herkese teşekkür ediyorum. Tüm özel öğrencilerimize aileleri ve sevdikleriyle beraber sağlıklı bir yaşam diliyorum." dedi.

Engelliler Haftası etkinlikleri başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere öğretmen ve okul yöneticilerimizin de desteği ile bu yıl hep birlikte evlerden yapılıyor. Ailelerimizin çocuklarımızla yaptıkları etkinliklerin video, fotoğraf vb. görselleri sosyal medyadan, Eğitim Bilişim Ağı'ndan, "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasından paylaşılacak. Ayrıca engelli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan, seven, sevilen, üreten insanlar olarak var olabilmelerine destek olunması da amaçlanıyor.

 

Yavuz Selim Mahallesi 1000. Sokak No 14 Bağcılar Hükümet Konağı Bağcılar/İSTANBUL - (212) 474 30 37 (212) 474 30 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.