İSTANBUL BAĞCILAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Münasebetiyle Düzenlenen Programımız

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma münasebetiyle düzenlenen programımız Bağcılar Edip İplik Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Söz konusu programa,Bağcılar Kaymakamı Sayın Erdal ÇAKIR, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Kenan GÜLTÜRK, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa YILMAZ,
İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Münasebetiyle Düzenlenen Programımız

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma münasebetiyle düzenlenen programımız Bağcılar Edip İplik Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Söz konusu programa,Bağcılar Kaymakamı Sayın Erdal ÇAKIR, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Kenan GÜLTÜRK, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa YILMAZ, Saygıdeğer İşadamı Nuri AKIN, Şube Müdürleri, Okul Müdürlerimiz  ve öğrenciler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.

Programda açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Sayın Mustafa Küçükaraba; “ Mehmet Âkif Ersoy gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yâd etmek ve onun davasıyla heyecanını paylaşmak için bugün buradayız. Vatan şairi ve millî şair ünvanlarıyla anılan Mehmet Âkif gibi bir büyük şahsiyeti cümlelere sığdırmak elbette mümkün değildir. Ancak hayatından söylemler ve kesitler bize ışık tutacak ve ufkumuzu genişletecektir. Onun özellikle üzerinde durduğu ideal genci “Asım”ı tanımak, Asım’ın üzerinden gençliğe seslenişlerini duymak, bugüne ve yarına örnek gençler kazandırmada bizlere yol gösterecektir.” Dedi.

Bağcılar Kaymakamı Sayın Erdal ÇAKIR;“Milletlerin kimi zaman kolay, kimi zaman ise zor günleri olabilir. Fakat bizim milletimizin hep zor günleri olmuştur. Çünkü bir medeniyetin, bir inancın savunucusu olmak zor günleri de beraberinde getirir. İşte bundan yaklaşık bir asır evvel, zor günler kapıda toprağa ateş düşmüşken, insanların kalplerinde kor, yuvalarında acı varken; bir seher vakti Âkif sabah ezanıyla uyanıp duvara kazıdığı “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!” mısralarıyla aslında, Allah’ın bu milletle daha işinin bitmediğini, bu millete daha yeni görevler vereceğinin başlangıcını ifade eden İstiklâl Marşı’nın ilk mısralarını yazmıştır. “ dediler.

Belediye BaşkanıYardımcısı Sayın Kenan GÜLTÜRK ise “Bizim İstklâl Marşımızı diğer ülkelerin marşlarından ayıran bir özelliği vardır. Diğer ülkelerin marşları var bizim ülkemizin ise “istiklâl” marşı var. Bizim bayrağımıza atfetmiş olduğumuz anlam ile istiklâl marşımıza atfetmiş olduğumuz anlam birbiriyle örtüşen bir duyguyu ifade ediyor. Bunun içerisinde bizim inancımız, namusumuz, iffetimiz, medeniyetimizin kökleri var, bunun içerisinde bizim milletimizin ruhu ve kanı var.” Dediler.

            İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa YILMAZ ise ;”Milletimin elemli, çetin ve buhranlı günlerinde, umudunu asla yitirmeyen ve milletine güvenen insanlar vardı. Bunlardan bir tanesi de istiklâl âşığı Mehmet Âkif Ersoy’dur. Âkif ümidin kaynağıdır. Onun eserlerinde korku ve ümitsizliğe yer yoktur. Her şiirinde ümit aşılayan Akif, kurtuluş savaşının en hararetli günlerinde istiklâlimizin marşını yazmıştır.” Dediler.

Programda Mehmet Âkif’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisin ardından, Âkif’in şiirleri hem okundu hem de kaside şeklinde icra edildi. Ardından İstiklâl Marşı’nın yazılmasını anlatan tiyatro gösterimi ve oratoryo büyük bir beğeni ile izlendi.

Program “Bir Dava Adamı Mehmet Âkif” konulu kompozisyon yarışmasında birinciliğiA. Nilüfer  Kadayıfçıoğlu MTAL öğrencilerinden Dilber DURAL, ikinciliği Yavuz Sultan Selim ÇPAL öğrencilerinden Serhat ÇELİK, üçüncülüğü ise Edip İplik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerindenMahmut GÜLLÜK; şiir yarışmasında birinciliği  Yavuz Sultan Selim ÇPAL öğrencilerinden Serhat ÇELİK, ikinciliği Edip İplik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Onur ŞENYURT, üçüncülüğü ise Osmangazi MTAL öğrencilerinden Fatih AYIK; afiş yarışmasında birinciliği A. Nilüfer  Kadayıfçıoğlu MTAL öğrencilerinden  Aleyna SARICAN, ikinciliğ ve üçüncülüğü ise Hikmet Nazif Kurşunoğlu MTAL  öğrencilerinden Gökçe YÜCESOY  ve Oğuz KOYUNCU paylaştılar.Program, dereceye giren öğrencilerimize hediye takdimi ile sona erdi.İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yarışmalara katılan ve destek veren okul müdürlerimize, öğretmenlerimize ve  tüm öğrencilerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201609-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

Yavuz Selim Mahallesi 1000. Sokak No 14 Bağcılar Hükümet Konağı Bağcılar/İSTANBUL - (212) 474 30 37 (212) 474 30 77

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.